Mazowieckie: po 29 latach przywrócono połączenie kolejowe do Zegrza

Po 29 latach zostało przywrócone połączenie kolejowe z Wieliszewa do Zegrza Południowego – pociągi z Warszawy i Legionowa od niedzieli 11 czerwca ruszą na zmodernizowaną trasę – poinformował resort infrastruktury. Inwestycja kosztowała 45 mln zł, z czego 80 proc. pochodziło z funduszy europejskich

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Andrzej Bittel, wiceszef resortu infrastruktury ocenił, że połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza Południowego „zwiększy możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej i ograniczy wykluczenie komunikacyjne w tej części Mazowsza”.

Odnowiona trasa przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz pozytywnie wpłynie na stymulowanie gospodarcze tego regionu. Dzięki nowoczesnym infrastrukturalnym rozwiązaniom, linia ta będzie zapewniać szybkie, bezpieczne i komfortowe podróże – powiedział wiceminister Bittel.

Na zmodernizowanej linii przebudowano stacje: jednoperonową Wieliszew Centrum i położona nad Jeziorem Zegrzyńskim dwuperonową Zegrze Południowe. Oba przystanki są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – orientację mają tu zapewnić ścieżki naprowadzające, tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.

Ministerstwo infrastruktury poinformowało, że modernizacja linii objęła również przejazd kolejowo-drogowy w Wieliszewie na ul. Modlińskiej, gdzie wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo-rowerową, a przejazd wyposażono w sygnalizatory i rogatki oraz nowe urządzenia sterowania ruchem.

Zmodernizowana linia kolejowa ma umożliwić mieszkańcom podwarszawskich miejscowości bezpośredni dojazd do pracy i szkół.

Przejazd 3,5 km odcinkiem między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 min. Bezpośrednia podróż z Zegrza Południowego do Warszawy Gdańskiej wyniesie ok. 35 minut, a do Warszawy Zachodniej ok. 45 minut – zapowiedziało ministerstwo infrastruktury.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” kosztował 45 mln zł i jest dofinansowany w 80 proc. ze środków funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP