Otwarto odnowione czytelnie Biblioteki Narodowej

Ponad połowa kosztów modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej, jednej z najstarszych i największych bibliotek narodowych na świecie, zostało sfinansowanych z funduszy UE. „Zbiory zgromadzone w BN to skarbiec Rzeczpospolitej. Chcemy pokazać, że jesteśmy częścią europejskiego i światowego dziedzictwa” – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej

Przebudowa i modernizacja czytelń oraz przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej zakończyła się w styczniu 2022 r. Oddanie do użytku zrewitalizowanych wnętrz przy Alei Niepodległości w Warszawie odbyło się w rocznicę 275-lecia powstania biblioteki. Modernizacja była możliwa dzięki środkom unijnym: z funduszy europejskich na realizację projektu przeznaczono 22,2 mln zł.

„Gdy spojrzymy na efekt modernizacji, 40 mln złotych to nie jest duży koszt. Znaczna część tej kwoty to są środki, które Biblioteka Narodowa pozyskała przede wszystkim z UE. Bardzo wiele projektów biblioteka w ten sposób finansuje, bo chcemy też pokazać, że polska Biblioteka Narodowa jest częścią światowego dziedzictwa, a na pewno europejskiego” – podkreśla Tomasz Makowski.

Przedmiotem projektu modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych były prace remontowo-budowlane, korekta trasy transportera książek oraz zakup mebli i wyposażenia. Zrealizowanie projektu pozwoliło m.in. na korzystanie z zasobów czytelni i przestrzeni publicznych poprzez komputery, ekrany dotykowe czy bazy danych.

„Czytelnie zaprojektowane przez Tomasza Koniora znakomicie wpasowały się w budynek, który został zaprojektowany w latach 60. Udało nam się połączyć starą perspektywę architekta z zupełnie nową. Dzisiaj czytelnie odpowiadają naszej wrażliwości, naszym aspiracjom, ale także pokazują, jak można wykorzystać tkankę, która została zastana i pokazać ją w bardzo atrakcyjny sposób” – zaznacza dyrektor Biblioteki Narodowej.

Wskazuje również, że zrewitalizowane przestrzenie publiczne biblioteki obejmują także przestrzeń rekreacyjną, do której zaliczają się m.in. cztery zróżnicowane tematycznie ogrody wewnętrzne, pośród których jest sad.

„Kultura to inwestycja. Modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej stworzyła miejsce, które ma inspirować do kreatywności. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom placówka pozwoli na realizację zadań wykraczających poza tradycyjne funkcje biblioteki. Infrastruktura będzie sprzyjała edukacji, informacji i kulturze, ale też wypoczynkowi i rekreacji” – mówił w trakcie uroczystego otwarcia czytelni Grzegorz Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przestrzenie publiczne Biblioteki Narodowej to wizytówka całej instytucji. Odnowiona czytelnia jest nowoczesna, bardziej funkcjonalna i trzy razy większa. Podczas prac remontowo-budowlanych wprowadzono także zmiany techniczne istniejącej infrastruktury – jak montaż wind, poprawiający dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

„Biblioteki narodowe są w każdym państwie symbolami niepodległości. Ich budynki i zbiory świadczą o aspiracjach państwa i narodu. Biblioteka Narodowa, która w zeszłym roku skończyła 275 lat jest jedną z najstarszych bibliotek narodowych na świecie, a w XVIII w była największą. Jakość i historia zbiorów, które były przez dziesięciolecia gromadzone w Bibliotece Narodowej to skarbiec Rzeczpospolitej” – zaznaczył Tomasz Makowski.

Projekt „Modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej” został zrealizowany jest przez MFiPR w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

Całkowita wartość projektu wynosi 41 557 016 zł, z czego ponad połowę (22 231 452 zł) pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP