W Sulejówku jeden tunel pod torami już otwarty, umowa na drugi podpisana

Gotowy jest nowy tunel pod torami w al. Marszalka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otworzyły nowy obiekt i jednocześnie podpisały umowę z wykonawcą kolejnego bezkolizyjnego skrzyżowania, które powstanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego. Dzięki tunelom poprawi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym na szlaku z Warszawy do Terespola. Inwestycje są realizowane przy współpracy z Województwem Mazowieckim i Miastem Sulejówek

Mieszkancy Sulejowka przecinają wstęge na otwarciu tunelu pod torami w Sulejowku w al. Piłsudskiego, fot. Anna Znajewska-Pawluk

W Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) powstał tunel pod linią kolejową, który zwiększył bezpieczeństwo ruchu pociągów na linii Warszawa –Terespol oraz usprawnił ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpił przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

Powstała nowa droga, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Jest chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewniają schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępność zapewnią windy.

– Bezpieczeństwo jest priorytetem w ruchu kolejowym i każde nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększa jego poziom. Bezkolizyjna przeprawa w Sulejówku ta właśnie otwarta w al. Piłsudskiego oraz ta, która powstanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego to bezpieczne przewozy i lepsza komunikacja w mieście. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej wykonane prace realnie poprawiają warunki życia mieszkańców i wspierają rozwój lokalny – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Na polskiej sieci kolejowej przybywa bezkolizyjnych skrzyżowań, dzięki czemu zwiększane jest bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Tylko na Mazowszu w ostatnim czasie oddaliśmy obiekty w Legionowie, Zielonce, Tłuszczu, Kobyłce. W Sulejówku, który leży na ważnej linii kolejowej wschód-zachód, powstanie jeszcze jeden bezkolizyjny obiekt, dzięki któremu miasto zyska bezpieczniejszą komunikację – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja w Sulejówku o wartości ok. 60 mln zł netto realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap II – część wiaduktowa”. Zadanie realizowane jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Województwem Mazowieckim i Miastem Sulejówek. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniły ok. 31 mln zł netto wartości inwestycji. Część Spółki jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Nowy tunel pod torami w Sulejówku, Fot. Dorota Kuźmińska

Sulejówek będzie miał kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie z torami

W Sulejówku mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego, pod linią kolejową nr 2 Warszawa – Terespol. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą obiektu – ZRK DOM. Projekt obejmie swoim zakresem około 90-metrowy tunel drogowy wraz z przebudową układu przyległych ulic. Będzie na nim jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy.

Efektem inwestycji będzie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Bezkolizyjne skrzyżowanie znacznie usprawni komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

We wrześniu br. PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o objęcie przedsięwzięć wsparciem w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO) dla inwestycji „Budowa tunelu drogowego w km 21,050 linii kolejowej nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2284W w mieście Sulejówek”. Szacowana wartość inwestycji to ok. 100 mln zł. Całość jest finansowana z KPO.

Więcej bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

Budowa tunelu w Sulejówku wpisuje się w działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zmierzające do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań. W Sulejówku mieszkańcy zyskają jeszcze jedno dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego (droga powiatowa nr 2284W) z dwoma torami linii kolejowej nr 2 Warszawa – Terespol.

Tylko w woj. mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Legionowem, powstają także w Pruszkowie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy, a w Teresinie powstanie tunel drogowy pod torami.

Dzięki inwestycjom PLK SA na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej.

Źródło: PLK S.A.