Książki Instytutu Chopina na lato – nie tylko dla melomanów

Trwające wakacje są doskonałą okazją do odświeżenia domowych biblioteczek. Może warto uzupełnić je o książki związane z kulturą, historią i muzyką? Publikacje nie tylko dla melomanów oferuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

fot. NIFC

Wakacje z Chopinem

A może wakacyjne podróże śladami Chopina? Propozycje wycieczek oraz opisy miejsc związanych z kompozytorem i jego bliskimi znajdziecie w kilku przewodnikach wydanych przez Instytut ‒ aż cztery z nich napisane są z myślą o dorosłych podróżnikach oraz jeden przygotowany dla tych nieco młodszych. Warto się w nie zaopatrzyć podczas wakacyjnych wycieczek: „Żelazowa Wola. Dzieje domu Chopina”, „Warszawa Chopinów”, „Polska Chopina”, „Polskie ścieżki Chopina” oraz „Tam gdzie gra muzyka. Przewodnik po Żelazowej Woli” dla dzieci.

Książki dla dzieci

Najmłodsi też znajdą coś dla siebie! Postać małego Frycka to główny bohater książek Agi Pietrzykowskiej – w serii jest już dostępnych pięć tytułów. Każda z historii jest inspirowana barwną biografią Fryderyka. Zmagania Frycka ze stresem przed jego pierwszym publicznym koncertem, spotkanie z żyrafą czy odkrycie karmelkowej tajemnicy to tylko kilka przygód, które tam znajdziecie.

Czasem wielkie historie potrzebują małych pluszowych niedźwiadków. W książeczce „Chopin, miś i szczęśliwa siódemka” Karoliny Kolinek-Siechowicz burzliwe momenty historii Polski splatają się z dziejami Konkursu Chopinowskiego i losami jednej z jego uczestniczek, Lidii Grychtołówny. Wydawnictwo jest dostępne w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Gratką dla młodych entuzjastek i entuzjastów muzyki może być biografia Marii Szymanowskiej z ilustracjami Kasi Walentynowicz oraz tekstem Marty Bacewicz. Marysia w tej książce spełnia swoje największe marzenia i jest prawdziwą muzyczną superbohaterką – jako jedną z pierwszych kobiet w Europie uznano ją za profesjonalną pianistkę i kompozytorkę.

Listy i nie tylko

„Chopin osobliwie mnie zaprząta. Najpiękniejsze jest, że zawsze mówi: Proszę nie grać za dużo, nie męczyć się, to powoduje napięcie i osłabienie nerwów, ale zaraz potem wymienia jakąś Etiudę i Preludium i mówi: Proszę przestudiować to i to na następny raz” pisała Friederike Müller w jednym ze swoich listów.

Zbiór korespondencji ulubionej uczennicy Fryderyka Chopina ‒ „Friederike Müller: listy z Paryża 1839–1845” to pierwsze wydanie tych tekstów w polskiej wersji językowej. Książka daje niepowtarzalną możliwość poznania barwnych opisów życia muzycznego i towarzyskiego stolicy Francji oraz (co najistotniejsze!) ponad 170 prywatnych lekcji, które Müller odbyła z Chopinem.

Wśród wydawnictw Instytutu Chopina znajduje się też gratka korespondencyjna dla czytelników anglojęzycznych ‒ „Ignacy Jan Paderewski. Letters to his father and to Helena Górska (1872-1924)”. Listy kompozytora i męża stanu do najbliższych dają szansę wglądu w osobisty świat tego polityka, pianisty i istotnego dla rozwoju Polski człowieka. Książka jest dostępna także po polsku.

Kilka miesięcy temu swoje premiery miały także trzeci tom „Pieśni” Roberta Schumanna (kompilacja tekstów pieśni kompozytora wraz z tłumaczeniami) oraz pierwsze w historii polskie tłumaczenie przemyśleń o twórczości i biografii Chopina autorstwa francuskiego pianisty i dyrygenta, Alfreda Denisa Cortota ‒ „Chopin w różnych aspektach”.

O nowościach książkowych Instytutu Chopina więcej przeczytacie tutaj.

Źródło: NIFC